برگزاری کنگره بین المللی ایمنی نانو ایران (INSC 2014)
تاریخ خبر : 1392/12/03 تعداد بازدید : 5439 موضوع خبر : اخبار همایش ها

کنگره بین المللی ایمنی نانو ایران (‏Iran Nanosafety Congress 2014‏) با حضور متخصصانی از 8 کشور جهان، در تاریخ 30 بهمن و 1 اسفند 1392 در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار گردید.

کنگره بین المللی ایمنی نانو ایران (‏Iran NanoSafety Congress 2014‏) به ریاست جناب آقای دکتر رضایت استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و ریاست واحد علوم دارویی در تاریخ 30 بهمن الی 1 اسفند در سالن قدس دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار گردید. این کنگره در راستای توسعه ایمن و پایدار فناوری نانو در کشور، اطلاع‌رسانی صحیح در مورد ایمنی نانو و شناسایی متخصصان حوزه ایمنی نانو و تعامل و همکاری با سایر کشورها  توسط شبکه ایمنی فناوری نانو ستاد توسعه فناوری نانو و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و حمایت کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو، انجمن مواد جهش زای زیست محیطی ایران و انجمن علمی نانوفناوری پزشکی ایران و با حضور اساتید و دانشجویان برگزار گردید. 
 

در این کنگره متخصصانی بنامی از کشورهای آفریقای جنوبی، آمریکا، چین، دانمارک، کره‌جنوبی، هندوستان، ایتالیا و مجارستان، حضور داشتند و بیش از 50 عضو هیئت علمی از 20 دانشگاه و مرکز تحقیقاتی کشور در کمیته علمی داخلی، 19 استاد از 14 کشور جهان در کمیته علمی بین¬الملل و بیش از 50 نفر در کمیته اجرایی همکاری داشتند. ارزیابی در معرض قرارگیری، روش شناسی، تعیین مشخصات، ردیابی و پایش، سلامت شغلی و ایمنی زیست‌محیطی، سم شناسی، اکوتوکسیکولوژی و ارزیابی چرخه عمر و استانداردسازی و تنظیم مقررات، از جمله مباحث و محورهای این کنگره 2 روزه بودند.
علاوه بر سخنرانی های کلیدی و مدعو و ارائه یک کارگاه، از میان مقالات ارسالی به کنگره بین‌المللی ایمنی نانو ایران، تعداد 146 مقاله در زمینه جنبه‌های ایمنی در نانومواد، اعم از سلامت انسانی، مباحث سلامت ‏شغلی و ایمنی محیط زیست پذیرفته شد که از این میان 19 مقاله بصورت ارائه شفاهی و 127 مقاله بصورت پوستر ارائه گردید. تعداد 3 پوستر و 2 ارائه شفاهی پس از طی فرآیند داوری به عنوان مقالات برتر انتخاب و در مراسم پایانی، توسط دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، جناب آقای دکتر سرکار، ریاست کنگره، جناب آقای دکتر رضایت، و نایب رئیس کنگره، جناب آقای دکتر بیت الهی به همراه سخنرانان کنگره، از ایشان تقدیر به عمل آمد و از همکاران علمی و اجرایی کنگره تقدیر شد.
این کنگره در مجموع میزبان 250 نفر از متخصصان بود و فرصتی را برای اشتراک گذرادن تجربیات درباره سمیت نانوذرات فراهم آورد‎ که در حاشیه آن مذاکرات زیادی جهت توسعه همکاری دانشگاه¬های ایران با دانشگاه¬های خارجی در زمینه ایمنی نانو مواد و سایر ترکیبات شکل گرفت.

---

متن نظر