مسابقات سراسری و جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی
تاریخ خبر : 1393/04/02 تعداد بازدید : 4507 موضوع خبر : اخبار همایش ها

اولین دوره مسابقات سراسری و جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی توسط معاونت پژوهش این دانشگاه و به همت واحد علوم دارویی در محل مجتمع پیامبر اعظم واحد تهران مرکزی واقع در شهرک قدس، میدان صنعت در روزهای 28 و 29 خردادماه سال 1393 برگزار گردید.

مسابقات سراسری و جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به فعالیت بیش از 100 واحد از واحدهای این دانشگاه در رشد و توسعه فناوری نانو در سطح کشور در راستای معرفی و عرضه توانمندی‌های پژوهشگران این دانشگاه برگزار گردید. شناسایی قابلیت‌های واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، حمایت از توسعه علم، فناوری و تجاری‌سازی محصولات نانو و هدایت و تشویق واحدهای دانشگاهی به سمت فناوری نانو در این دانشگاه و همچنین شناسایی فعالان حوزه فناوری نانو در سطح دانشگاه آزاد اسلامی به آحاد مردم از جمله اهداف برگزاری جشنواره و مسابقه فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی است.
اولین دوره مسابقات سراسری و جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی توسط معاونت پژوهش این دانشگاه و به همت واحد علوم دارویی در محل مجتمع پیامبر اعظم واحد تهران مرکزی واقع در شهرک قدس، میدان صنعت در روزهای 28 و 29 خردادماه سال 1393 برگزار گردید. این رویداد با همکاری واحدهای تهران مرکز و علوم و تحقیقات تهران و با حمایت معاونت پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان این دانشگاه، کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو، انجمن مواد جهش زای زیست محیطی ایران، انجمن نانوفناوری پزشکی ایران و انجمن نانوفناوری ایران صورت گرفت. 
لازم به ذکر است جناب آقای دکتر رضایت و سرکار خانم دکتر اربابی، رئیس و دبیر علمی – اجرایی این دوره از مسابقات و جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس و دبیر کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو هستند. کارشناسان این کمیته در بخش های مختلف علمی و اجرایی این رویداد بخصوص در بخش داوری آثار تلاش نمودند تا این رویداد به نحو مطلوب برگزار گردد. 
اولین دوره مسابقات سراسری و جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی با سخنرانی دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی، معاون فناوری و پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد. ایشان اولویت های پژوهش‌های مرتبط با نانو فناوری را در خدمت چهار نیاز اصلی جامعه و جهان اعم از محیط زیست، انرژی‌های پاک، نانو مدیسن و کم‌آبی دانستند. ایشان در ادامه ابراز داشتند: دانشگاه آزاد با هدف کاربردی کردن پژوهشهای انجام شده در آن مجموعه تلاش دارد تا ضمن دستیابی به درآمد 17 درصدی نسبت به کل بودجه دانشگاه از مسیر پژوهشها و مشاوره های اقتصادی، رتبه علمی و عملی خود را در پایان سال 93 به حد قابل قبولی ارتقاء دهد.
در ادامه دکتر سپیده اربابی دبیر مسابقه و جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی، معاون پژوهش و فناوری واحد علوم دارویی و دبیر کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو، گزارشی از روند برگزاری این مسابقه تا مرحله آغاز به کار آن ارائه کرد.
در ادامه برنامه، دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی به همراه دکتر سیدمهدی رضایت ریاست واحد علوم دارویی و دکتر سپیده اربابیبه همراه سایر مسئولین واحد علوم داوریی و تهران مرکز نمایشگاه را افتتاح و از غرفه ها که متشکل از دستندرکاران و فعالان عرصه پژوهشی نانو کشور بودند بازدید نمودند.
لازم بذکر است در این مسابقه و جشنواره از بیش از 850 اثر ارسالی شامل مقالات ISI، پایان نامه‌ها، ثبت اختراع، پیش‌محصول، مجلات و کتاب‌ها در حوزه‌های نانوشیمی، نانوفیزیک، نانوپزشکی، نانوالکترونیک، نانومحاسباتی، نانوبیوتکنولوژی و نانومواد، داوری صورت گرفته و آثار منتخب ارایه گردید. در این جشنواره 30 واحد فعال و برتر دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه نانو، کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو، انجمن‌ علمی نانوفناوری پزشکی ایران، انجمن علمی نانوفناوری ایران و ستاد توسعه فناوری نانو در غرفه‌های خود به ارایه دستاوردها و معرفی فعالیت‌های صورت گرفته پرداختند. همچنین سه کارگاه با عناوین  “الگوهای موفق در حوزه فناوری نانو”، “مدیریت کسب و کار در حوزه فناوری نانو” و “برندسازی محصولات نانو” در طول مدت جشنواره برگزار گردید. 

مراسم اختتامیه
مراسم اختتامیه اولین دوره مسابقات سراسری و جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی صبح روز 29 خرداد با حضور دکتر لاریجانی قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی، دکتر واشقانی فراهانی معاون پژوهشی، دکتر سرکار رئیس ستاد توسعه فناوری نانو به همراه جمعی دیگر از مسئولان دانشگاه آزاد برگزار شد.
در مراسم اختتامیه دکتر اربابی دبیر جشنواره فناوری نانو گزارشی از فرآیند داوری و ارزیابی کیفی و کمی آثار ارئه داد. در ادامه دکتر سرکار به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان ضمن ارایه آمار تولید علم در کشور و به کسب رکوردهای فوق العاده در این زمینه اشاره کرد و با ذکر اینکه اکنون دنیا ایران را در حوزه فناوری نانو به رسمیت می شناسد، گفت: ایران در حوزه نانو روی پاهای خودش ایستاده است و به هر کجا که اراده کند می تواند برسد. در ادامه دبیر ستاد فناوری نانو با بیان اینکه دانشگاه آزاد یک شیر خفته است، گفت: اگر دانشگاه آزاد فعالیت خود را در حوزه نانو افزایش دهد کشور می تواند به جایگاه بهتر و بالاتری در این حوزه دست پیدا کند. 
پس از ایشان دکتر لاریجانی سخنرانی خود را ایراد نمودند. ایشان ضمن اذعان به قابل قبول بودن تجربه حوزه نانو در کشور، با اشاره به اینکه تولید فناوری نانو می تواند در داروسازی توسعه چشمگیری داشته باشد، گفت: ما در دانشگاه آزاد آماده ایم که در این زمینه سرمایه گذاری های لازم را انجام دهیم تا بتوانیم به توسعه وسیعی در حوزه پزشکی برسیم. دکتر لاریجانی ادامه داد: دانشگاه آزاد توانسته با نگاه جامع به حوزه نانو ظرفیت های خود را بشناسد و مرزهای دانش را در حوزه پزشکی درنوردد.
در ادامه دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه سخنرانی پرداختند. ایشان از تشکیل کارگروه مشترک دانشگاه آزاد اسلامی با ستاد فناوری نانو خبر داد و گفت: این کارگروه ماموریتی را به دانشگاه آزاد می دهد که با توجه به ظرفیت ها و زیر ساختها در پیشبرد سند نانو فناوری نقش موثری ایفا کند تا به نقطه ای که مورد تاکید ریاست دانشگاه است دست یابد. 
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ایران از نظر تولید علم در جایگاه مناسبی قرار دارد، عنوان کرد: یکی از شاخص هایی که نشان می دهد دانشگاه آزاد سهم مناسبی در حوز ه نانو دارد اثربخشی پژوهش هاست.وی در ادامه افزود: پژوهش های بنیادی در حوزه نانو فناوری، صاحب نظر بودن در عرصه فناوری نانو و تعداد ارجاعاتی که به مقاله های علمی دانشگاه آزاد داده می شود، نکاتی است که در دوره مدیریتی دکتر میرزاده به شدت بر روی آنها تاکید می شود. ایشان با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد از حمایت کامل دولت، ستاد نانو و صندوق حمایت از پژوهشگران برخوردار است، گفت: زمینه های پیشرفت در دانشگاه آزاد فراهم است و حالا نوبت پژوهشگران دانشگاه آزاد است که نشان دهند چقدر می توانند از این ظرفیت ها استفاده کنند.
در ادامه صاحبان آثار برگزیده که پس از بررسی های کمیته علمی مسابقه منتخب گردیدند، معرفی و با اعطای جوایزی از آنها تقدیر شد. در انتها نیز دکتر سیدمهدی رضایت رئیس اولین دوره مسابقات سراسری و جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تشکر از کلیه شرکت کنندگان، همچنین عوامل علمی و اجرایی برای مجری دومین دوره آرزوی موفقیت کردند. 

---

متن نظر