پیشنهاد تدوین دو استاندارد بین المللی در حوزه فناوری نانو توسط ایران
تاریخ خبر : 1394/04/16 تعداد بازدید : 5021 موضوع خبر : اخبار نانوپزشکی داخلی

دو استاندارد بین المللی از طرف جمهوری اسلامی ایران به ایزو پیشنهاد شد. این دو استاندارد هم اکنون توسط دبیر خانه کمیته بین المللی المللی استانداردسازی فناوری نانو(ISO/TC229) به 33 کشور عضواصلی کمیته برای رای گیری ونظر دهی ارسال شده است.

دو استاندارد بین المللی با عناوین ذیل از طرف جمهوری اسلامی ایران به ایزو پیشنهاد شد. این دو استاندارد هم اکنون توسط دبیر خانه کمیته بین المللی المللی استانداردسازی فناوری نانو(ISO/TC229) به 33 کشور عضواصلی کمیته برای رای گیری ونظر دهی ارسال شده است.
عناوین استانداردهای پیشنهادی:
1-Nano-enhanced air filter media using nanofibres -- Characteristics, performance and measurement methods
2-Nanotechnologies -- Nanoclays -- Characteristics and measurements
فیلترهای بهبود یافته با نانوالیاف شامل فیلترنیروگاهی، فیلتر خوردوهای سنگین و سبک و ماسکهای تنفسی نانویی چند سالی است که در کشور تولید می شود. در واقع با استفاده از فناوری نانو کلاس جدیدی از فیلترها ارائه شده‌اند این فیلترها در مقیاس بالا در کشور تولید می شوند و چندین شرکت خارجی نیز تولید کننده این نوع فیلترها هستند. با تبدیل فیلترهای معمولی به فیلترهای نانویی یک سری ویژگیها و خواصی مطرح می شود که باید مورد بررسی قرار گیرند در واقع در این استاندارد قرار است ویژگها و خواص یک فیلتر نانویی مشخص شده و روشهای اندازه گیری آنها ذکر شود. با توجه به امکان توسعه بازار و صادرات این نوع محصولات، و نیاز به استاندارد بین المللی برای این امر، این موضوع در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو جزء اولویتها قرار گرفت و پیش نویس استاندارد فیلترهای هوای نانویی با همکاری این کمیته و یک شرکت داخلی تولید کننده فیلترهای نانویی تهیه شد و برای ایزو ارسال شد.
استاندارد پیشنهاد شده دیگر، استاندارد ویژگیهای نانوکلی یا نانوذرات خاک رس است. هم اکنون در کشور نانوکلی توسط چند شرکت نوپا در حال تولید است و در دنیا هم چندین کشور این محصول را تولید می کنند. نانوکلی کاربردهای بسیار زیادی دارد و یکی از اولویوتهای نانومواد در کشور می باشد که در آینده نزدیک در کشور و در سطح جهانی بازار بزرگی پیدا خواهد کرد. پیش نویس اولیه این استاندارد با همکاری کمیته استاندارد ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و یک تیم دانشگاهی تهیه شده است. در این استاندارد مهمترین پارامترها و ویژگیهای نانوکلی با توجه به کاربردهای آن و روشهای اندازه گیری این پارامترها ارائه خواهد شد. این دو استاندارد می‌بایست مراحل مختلف تدوین استاندارد بین المللی را طی کنند تا منتشر شوند.
شایان ذکر است قبل از ارسال این دو استاندارد توسط ایزو به 33 کشور عضو ، اجلاس میانی در تاریخ 5 خرداد با حضورکشورهای ژاپن، چین، مالزی ، کره ،ایران، استرالیا، آمریکا، افریقای جتوبی ، انگلیس و هند به میزبانی کره برگزار شد و این استانداردها به وسیله کمیته استاندارد ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به نمایندگی ایران در این اجلاس میانی ارائه گردید.
در حال حاضر 3 استاندارد بین المللی در حوزه فناوری نانو با رهبری ایران تدوین شده است و ایران جزء 9 کشوری است که در حوزه فناوری نانو در سازمان بین المللی استانداردسازی مسئول تدوین استاندارد بوده اند.

http://nanostandard.ir/index.php?actn=news_view&lang=1&id=49671

متن نظر