پروژه جدید اتحادیه اروپا در آموزش فناوری نانو برای صنعت و جامعه
تاریخ خبر : 1391/09/13 تعداد بازدید : 2905 موضوع خبر : اخبار نانوپزشکی خارجی

اتحادیه اروپا بازار کار این اتحادیه را برای پرسنل آموزش دیده در حوزه فناوری نانو در پروژه NanoEIS, Nanotechnology Education for Industry and Society بررسی خواهد کرد. ارتباط آموزش موجود در حوزه فناوری نانو در دانشگاه ها، موسسات آموزشی فنی و حرفه ای و مدارس مقطع متوسطه برای نیاز کارفرمایان صنایع و دیگر مراکز نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اتحادیه اروپا بازار کار این اتحادیه را برای پرسنل آموزش دیده در حوزه فناوری نانو در پروژه (NanoEIS, Nanotechnology Education for Industry and Society) بررسی خواهد کرد. ارتباط آموزش موجود در حوزه فناوری نانو در دانشگاه ها، موسسات آموزشی فنی و حرفه ای و مدارس مقطع متوسطه برای نیاز کارفرمایان صنایع و دیگر مراکز نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. طبق زمان بندی پروژه قرار است تا سال 2015، یک مدل برنامه آموزشی به صورت آنلاین تدوین و در دسترس قرار گیرد.

فناوری نانو حوزه نوظهوری است که تاثیراتی قوی برای جامعه و صنعت در اروپا دارد. ادغام این حوزه میان رشته ای و چندین بخشی به برنامه های آموزشی ای که اغلب در راستای رشته های کلاسیک شکل گرفته است برای  نظام آموزشی یک چالش است. پروژه NanoEIS سه جنبه زیر را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. آموزش فناوری نانو چگونه با مدارس متوسطه و دانشگاه ها یکپارچه شده است؟ همکاری بین موسسات همکار مختلف چگونه اجرا شده است؟ به چه روش هایی کارفرمایان صنعتی و غیر صنعتی (اجتماعی) درگیر شده اند؟ بر اساس یک ارزیابی دقیق از نیازهای کارفرما، NanoEIS توصیه هایی برای محتوای برنامه آموزشی و همچنین برای بهترین استراتژی های عملیاتی برای اجرای آنها را تدوین و ارائه می کند. این موضوع به این مشکل برمی گردد که محتویات برنامه های آموزشی همیشه به خوبی با نیازهای بازار کار متناسب نمی شود. بهبود این وضعیت هم برای فارغ التحصیلانی که جویای کارند و هم کارفرمایان صنعتی / اجتماعی که نیاز به مهارت های خاصی در این محیط حرفه ای دارند، مفید خواهد بود.

آموزش فناوری نانو می بایست در مدارس مقطع متوسطه شروع گردد، زیرا نانو در حال حاضر بخشی از محیط و زندگی روزمره است و مدارس نیاز به تدریس مسائل مرتبط با آن را به دانش آموزان دارند که این آموزش برای مصرف کنندگان آگاه امکان بهره برداری کامل از محصولات نانو را به شکلی پایدار و ایمن فراهم می کند. بنابراین NanoEIS آموزش نوین و ابزار های ارزیابی را برای مدارس مقطع متوسطه توسعه خواهد داد. علاوه بر این، انتخاب های شغلی در مدرسه از زمانیکه در مورد موضوعات مطالعه تصمیم گیری شد، شروع می شود. این انتخاب ها باید بر پایه اطلاعات کامل و مرتبط با موضوع باشد، تا امکان تناسب کامل بین علایق دانش آموزان و محتویات مطالعات و دوره های آنها ایجاد شود.

وب سایت www.nanoeis.eu طراحی و در دسترس قرار گرفته است. این وب سایت یک پایگاه با امکانات چندمنظوره برای کسب اطلاعات در حوزه آموزش فناوری نانو برای همه ذینفعان، از جمله دانش آموزان دبیرستانی، دانشجویان دانشگاهی، مدرسین و مدیران آموزش ، و کارفرمایان صنعتی (صنعت بزرگ، SME، شرکت¬های تازه تاسیس) و اجتماعی (سازمان های نظارتی، رسانه ها،خدمات حقوقی ومالکیت معنوی و غیره) خواهد بود.

پروژه NanoEIS توسط اتحادیه اروپا تحت چارچوب برنامه 7 برای توسعه تحقیقات و فناوری از 1 نوامبر 2012 تا 31  اکتبر 2015 سرمایه گذاری شده است.

http://www.nanoeis.eu/

متن نظر